DCM2000-21RX
The DCM2000-21RX is a High Capacity (Low Ohmic) DC Distribution Module (HCLOD) which provides circuit protection for your wide selection of telecommunications loads up 250A per circuit and 1,200A per distribution (600A + 600A) at 60V.
Voltage range
43-60 Vdc
Maximum current
1200 A (600A+600A)
Intelligent
Convenient
Specifications
Technical specifications
Voltage range 43 – 60Vdc
Maximum Current
1,200A, (600A + 600A
CB Type
Heinemann AM1R or AM1P
CB Current Ratings (Other ratings available upon request - indent)
Single Position: 15A, 30A, 60A, 80A, 100A
Multi Position: 125A(2P), 160A(2P), 175A(2P), 200A(2P), 250A(3P)
Load Cable Termination
Two hole lug, vertical cable entry Paralleling bus bar options for 2 & 3 (pole width) breaker sizes.
Alarms
MCB Auxiliary contacts, NO.NC switchable on/off
Operating Temperature Range
-10 o C to +45 o C (CE)
Dimensions H,W,D
4U: 178mm, 480mm (19” mounting), 290mm