5PXEBM48RT
Eaton 5PX extended battery module (EBM), 2U, 48V, Used with 5PX 1000, 1500, 2200
General specifications
Product Name
Eaton 5PX extended battery module (EBM)
Catalog Number
5PXEBM48RT
Product Length/Depth
441.2 mm
Product Height
86.2 mm
Product Width
522 mm
Product Weight
32.8 kg
Compliances
CE Marked
TUV
Certifications
IEC/EN 62040-1
UL 1778
IEC/EN 62040-2
CE
EAC
cTUVus
Product specifications
Special features
Add up to 4 extended battery modules (EBM) to Eaton 5PX UPS models
Rack size
2U
Construction type
Free standing model
Color
Black/silver
Rack mounting kit
Yes
Package contents
  • Extended battery module (EBM)
  • EBM power cable
  • EBM detection cable
  • Rack-mounting kit
  • Mounting plate
  • Quickstart guide
  • Safety instructions
Type of Accessory
Battery/accumulator
Input connection
C14
Output waveform
Sine wave
Battery rating
12 V / 9 Ah