9PX3000IRT2U-L
Model code: Eaton 9PX 3000i RT2U Li-Ion
Eaton 9PX UPS, Lithium, 3000 VA, 3000 W, Input: C20, Outputs: (8) C13, (2) C19, Rack/tower, 2U
General specifications
Product Name
Eaton 9PX UPS
Catalog Number
9PX3000IRT2U-L
UPC
Product Length/Depth
605 mm
Product Height
86.5 mm
Product Width
440 mm
Product Weight
22.8 kg
Warranty
5 year
Compliances
CE Marked
Model Code
Eaton 9PX 3000i RT2U Li-Ion
Battery
Runtime graph
Battery management
  • Lithium-ion batteries with battery management system
  • Automatic recognition of external battery units
Battery replacement
Hot-swappable internal batteries and extended battery modules (EBMs)
Battery type
Lithium-ion
Extended battery capability
Yes
Electrical output
Receptacle
(8) C13, (2) C19
Topology
Online/Double-conversion
Wattage
3000 W
VA rating
3000 VA
Output waveform
Sine wave
Voltage
230V
Output power factor
1
Output nominal voltage
230V default (200/208/220/230/240V)
Output voltage range
200/208/220/230/240 V +/- 1%
Voltage distortion output (linear load) - max
Output frequency
50/60 Hz
Feed type
1
Electrical input
Input connection
C20
Input cord length
1.8m
Input nominal voltage
Input voltage range
176-276 V (100-276 V with derating)
Nominal frequency
50/60 Hz
Input frequency range
Input power factor
>.99
Communications
Communication
  • USB port (HID compliant)
  • Serial port (RS232)
  • Mini terminal block for remote On/Off
  • Mini-terminal block for remote power off
  • Mini-terminal block for output relay
  • Dry contacts (3 outputs, 1 input, optocoupler, DB9)
Expansion slots
One slot for optional communication card
Ethernet interface
No
Includes network card
No
Software compatibility
Eaton Intelligent Power Manager, Eaton Intelligent Power Protector
User interface
Multilingual graphical LCD display
Type of interface
Other
Potential free switch contact
Yes
Environmental
Altitude
3000 m
BTU Rating
Online: 614
Noise level
<40 dB at 1 meter
Relative humidity
0-96% non-condensing
Temperature range
0° to 40°C (32° to 104°F)
Additional specifications
Special features
  • Lithium-ion batteries
  • Double conversion topology
  • Constantly monitors power conditions and regulates voltage and frequency
  • Energy Star qualified, provides the highest efficiency level to reduce energy and cooling costs
  • Internal bypass allows service continuity in case of UPS fault
  • Next-generation graphical LCD display
  • Compatible with Virtual environments (VMware, Hyper-V, Citrix Xen, Redhat)
  • Meter energy consumption (down to the managed outlet groups)
  • Long backup time with up to 4 optional EBM
Rack size
2U
Construction type
482.6 mm (19 inch) device